Jak się ubrać na pogrzeb?

ubiór na pogrzebie

Ubiór na pogrzebie to bardzo ważna kwestia, która w pewien sposób pokazuje nasz szacunek do Zmarłego, jak i Jego rodziny. Przyjęło się, że czarny jest kolorem żałoby. Jednak nie jest to zasada, której trzeba się ściśle trzymać. Ubrania się inaczej niż na czarno nie będzie traktowane przez nikogo jako faux paux.

Kiedy ubieramy się na czarno?

Na czarno ubiera się przeważnie najbliższa rodzina Zmarłego. Dalsza rodzina lub przyjaciele mogą wybrać kolor granatowy, lub jakikolwiek ciemny i stonowany kolor. Najważniejsze jest to, aby unikać jaskrawych i krzykliwych kolorów. Powinno również wybrać się możliwie jak najskromniejsze ubranie, które nie będzie zbytnio opinające oraz nie będzie eksponować za dużo odkrytego ciała.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie w każdym wyznaniu czarny jest kolorem żałoby. W obrządku Świadków Jehowy nie obchodzi się żałoby, a więc na taki pogrzeb nie jest w złym tonie przyjść ubranym w codzienną odzież – tutaj liczy się sama obecność.

Ubiór dostosowany do pogody

Ubiór na pogrzebie jest bardzo ważny. Stonowany podkreśla uroczystość wydarzenia. Latem ubiór na pogrzeb nie jest zbyt problematyczny, jednak zimą może on sprawiać więcej kłopotu.

Uroczystość pogrzebowa może trwać nawet do 40 minut. Warto więc zadbać również o siebie i ubrać się ciepło. W takiej sytuacji nikt nie powinien gniewać się na nas za to, że wybraliśmy zimowe buty zamiast czarnych lakierek. Najważniejszy jest jednak tutaj zdrowy rozsądek. Najodpowiedniejszym wyborem będą zawsze stonowane, ciemne kolory, który będą adekwatne do całej sytuacji.

Strój personelu zakładu pogrzebowego

Nie tylko strój osób żegnających swojego bliskiego jest ważny. Istotną rolę odgrywa również ubiór personelu. Coraz więcej zakładów pogrzebowych przykłada ogromną uwagę do tego, aby ich pracownicy prezentowali się nienagannie. Przykładem mogą być pracownicy zakładu pogrzebowego Głomb w Lublińcu, którzy mają jednakowe stroje, w tym takie same czarne kurtki na zimę. To wszystko sprawia wrażenie spójności, a tym samym pokazuje odpowiedni szacunek do Zmarłego i Jego rodziny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments