Kremacja i wybór urny pogrzebowej

Urny Pogrzebowe

Pogrzeb polegający na spaleniu ciała, czyli kremacja zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników. Osoby rozważające taką formę pochówku swoich bliskich często zastanawiają się, jak przebiega ten proces i z jakimi wyborami się wiąże.

Kremacja nie taka straszna

Chociaż liczba kremacji w Polsce stale się zwiększa, to jednak bardzo daleko nam do przodującej w statystykach Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni ponad 99% zwłok ulega spopieleniu. Tak wysoka liczba związana jest z kulturą i tradycją tego kraju. Dla Polaków kremacja jest stosunkowo nowym zjawiskiem, które budzi jeszcze wiele obaw. Do tego dochodzą także złe skojarzenia z okresu II wojny światowej, kiedy to w niemieckich obozach koncentracyjnych w piecach krematoryjnych masowo spalano ciała pojmanych osób.

Przygotowania do kremacji przebiegają tak, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Rodzina podejmuje decyzje dotyczące odzieży zmarłego, a także rodzaju trumny oraz urny, w której zostaną umieszczone prochy. Sama ceremonia pogrzebowa obejmuje najczęściej czas przed oraz po spopieleniu zwłok. Warto zdać się na pomoc profesjonalnej firmy pogrzebowej, która zajmie się wszystkimi formalnościami, odciążając w ten sposób pogrążoną w żałobie rodzinę zmarłego.

Wybór urny pogrzebowej

O ile trumna przeznaczona do ceremonii spopielenia zwłok jest najczęściej zwyczajna i prosta, tak urny pogrzebowe, to zupełnie inna historia. Dostępne obecnie na rynku modele dzielą się na kategorie związane z materiałem, z którego są wykonane. W związku z tym do wyboru mamy popielnice:
drewniane,
piaskowe,
metalowe,
mosiężne,
ceramiczne,
kamienne,
kompozytowe (imitujące kamień),
szklane,
biodegradowalne (ekologiczne).

Do wyboru jest wiele nowoczesnych kształtów i wzorów. Niektóre firmy umożliwiają nawet zaprojektowanie własnej popielnicy. Warto zapoznać się z ofertą polskich producentów, ponieważ dostarczane przez nich urny pogrzebowe są bardzo różnorodne i cechują się wysoką jakością wykonania. Dzięki temu każdy klient znajdzie model odpowiadający jego potrzebom.

Listę firm zajmujących się produkcją urn można znaleźć pod adresem https://funer.com.pl/kategoria,1,urny,90.html

O czym jeszcze należy wiedzieć?

W Polsce prawo dopuszcza kremację zwłok. Wyjątkiem są ciała osób zmarłych poza granicami kraju. W takim przypadku są one sprowadzane w metalowych trumnach, których nie można otwierać.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać jest zakaz rozsypywania popiołów. Praktyka wysypywania prochów w mniej lub bardziej przypadkowych miejscach, znana z amerykańskich filmów, jest u nas niedozwolona. Prochy zmarłych mogą być umieszczone tylko na cmentarzu lub w katakumbach.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments