Pogrzeb na pełnym morzu

pogrzeb na morzu

Pogrzeb jest uhonorowaniem życia każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że każdy chce pochować swojego bliskiego możliwie jak najpiękniej. Bardzo często pogrzeb dostosowuje się do zainteresowań Zmarłej osoby. Na przykład na grobie składane są ulubione kwiaty Zmarłego lub w momencie pochówku odgrywana ulubiona piosenka. Zdarza się jednak tak, że w przypadku wielkich miłośników morza, pojawia się chęć zorganizowania pogrzebu na pełnym morzu.

Czy każdej osobie można przeprowadzić pogrzeb na morzu?

Pogrzeb nad morzem może zostać przeprowadzony tylko i wyłącznie w niektórych przypadkach. Niestety, nawet największy miłośnik Bałtyku nie może zostać pochowany na wodach. Dlaczego?

Pogrzeb na pełnym morzu reguluje dziennik ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 912). Według tego zapisu pogrzeb może obyć się tylko i wyłącznie:

  • kiedy do śmierci doszło na statku, który znajduje się na pełnym morzu;
  • w przypadku, kiedy jednostka nie może zawrócić w ciągu 24 h do portu;
  • musi zostać przeprowadzony zgodnie ze zwyczajami morskimi.

Pogrzeb na pełnym morzu jest więc wyjątkiem od reguły. Może on odbyć się tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy jednostka nie ma możliwości przetransportowanie ciała na ląd w ciągu 24 h. Z kolei obyczaje morskie mogą być różne dla każdego państwa, ale każdy pogrzeb musi odbyć się zgodnie z zasadami sanitarnymi oraz zgodnie z literą prawa.

Pochówek morski przeprowadzony jest przez osoby znajdujące się na statku, a nie zakłady pogrzebowe. Jeśli jednak chcemy, aby pogrzeb miał elementy morskie, można zdecydować się na bardziej subtelne elementy. Jak symboliczne wsypanie na trumnę garści piasku znad morza lub pozostawienie koło wieńca muszelki. Profesjonalne zakłady pogrzebowe pomogą zapewnić odpowiednią oprawę, która spełni oczekiwania rodziny.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tu też są informacje na temat morskich pogrzebów.

Proszę tu jest dużo ciekawych informacji o pogrzebach morskich i tradycji z tym związanej.

2 lat temu

Ja znam tylko jeden serwis informacyjny z tej branży ma już kilka ładnych lat – to UslugiPogrzebowe.info.