Pogrzeb tradycyjny czy kremacja – co wybrać?

Coraz częściej rodzina zmarłego zastanawia się na rodzajem pochówku. Obie formy mają swoje plusy i minusy, nierzadko do głosu dochodzą również osobiste przekonania. Zakład pogrzebowy w Radomiu zorganizuje pochówek tradycyjny, jak i urnowy.

W najlepszej sytuacji są te rodziny, których zmarły wyraźnie określił sposób, w jaki chce zostać pochowany. Może to być zapis w testamencie, ale wystarczające jest również jednoznaczne wyrażenie swojej woli w rozmowach z najbliższymi. Jeżeli taka deklaracja nie została złożona, rodzina sama będzie musiała podjąć tę decyzję.

Przyczyna konfliktu

Bywa że wybór formy pochówku potrafi skłócić członków rodziny zmarłego. Młode osoby będą obstawać za kremacją, która dla starszych zwykle jest nie do przyjęcia. Kompromis jest niemożliwy i w takiej sytuacji któraś ze stron będzie musiała zrezygnować na rzecz drugiej. Jakie fakty pomogą podjąć trafną decyzję?

Koszty pogrzebu tradycyjnego

Koszt pogrzebu tradycyjnego w Radomiu oscyluje w okolicach czterech tysięcy złotych, czyli wysokości zasiłku pogrzebowego. To oczywiście jak najbardziej godna, ale ekonomiczna wersja ceremonii. Przy wyborze bardziej eleganckiej trumny, wzbogaconej oprawie florystycznej i muzycznej lub przy większych kosztach transportu i przechowania zwłok, ostateczna kwota będzie znacznie wyższa. Niezależnie od wybranej opcji, należy liczyć się z koniecznością późniejszej opieki nad grobem, jego konserwacją, przybraniem.

Koszty kremacji w Radomiu

W porównaniu do tradycyjnego pochówku, kremacja wypada znacznie korzystniej finansowo. Różnica na rzecz spopielenia może wynieść nawet tysiąc złotych. Wszystko zależy od pozostałych kosztów ceremonii, wyboru dodatków, w tym oczywiście urny. Profesjonalny zakład świadczący usługi pogrzebowe w Radomiu oferuje możliwość przeprowadzenia obu form pochówku.

Kwestie psychologiczne

Zwolennicy kremacji podnoszą ważny aspekt przykrego rozkładu ciała ukochanej osoby w zimnym grobie, jako alternatywę podając bardziej estetyczne ich zdaniem spopielenie. Prochy spoczną w eleganckiej urnie, w której zwykle pozostaje jeszcze miejsce na drobiazg należący do zmarłego.

Jednak kremacja dla wielu osób, zwłaszcza starszych, nadal jest nie do przyjęcia. Kojarzy się im z wielkim piecem, w którym straszliwe płomienie trawią ukochaną osobę, na podobieństwo ogni piekielnych. Tymczasem profesjonalne spalarnie w ogóle obywają się bez jakiegokolwiek płomienia. Trumna w specjalnej komorze podgrzewana jest aż do momentu samozapłonu, w wyniku którego następuje spopielenie.

Zakład pogrzebowy w Radomiu

Niezależnie od wybranej formy pochówku, warto zdecydować się na profesjonalny zakład świadczący usługi pogrzebowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://zakladpogrzebowyradom.pl/ Doświadczenie pracowników zagwarantuje zachowanie należytej czci i powagi w całym przebiegu ceremonii. Obszerna wiedza i wielka empatia pracowników zakładu pogrzebowego doda otuchy w tej ciężkiej chwili. Może również pomóc dokonać wyboru formy pochówku.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments